Колоректальний рак

Колоректальний рак

Колоректальний рак – проблема світового масштабу і Україна не є винятком в даній ситуації. В структурі онкологічної захворюваності та смертності колоректальний рак продовжує утримувати одну з лідируючих позицій в Україні. Щорічно виявляють 15–17 тис. нових випадків КРР, захворюваність на КРР на сьогодні займає перше рангове місце за рівнем приросту.

В чому причина зростання показників даної патології? Відповідь на це запитання знаходиться в площині характеру харчування хворих, умовах життя, стрімкої урбанізації та глобалізації суспільства. Найвищий рівень захворюваності – в розвинутих країнах і найголовніша причина – це переїдання, а також те, що ми їмо. Велику роль відіграє вживання тваринних жирів, м’яса, переїдання, також у виникненні колоректального раку важливу роль відіграє спадкова схильність до цього захворювання.

Для багатьох колоректальний рак є забороненою темою. Незручність, сором’язливість, відсутність якісної і чіткої інформації утруднюють спілкування між пацієнтом та лікарем стосовно профілактики та діагностики даного захворювання. В результаті – рак діагностується запізно, що значно утруднює подальше лікування. Розплата – втрата життя! ТАК НЕ ПОВИННО БУТИ! Колоректальному раку в більшості випадків можна запобігти. Це той з небагатьох видів раку, який можливо попередити шляхом проведення скринінгу.

Регулярний скринінг раку товстої кишки збільшує ймовірність ранньої діагностики раку або навіть його запобігання через виявлення і видалення поліпів. У більшості випадків рак товстої кишки лікується і навіть виліковується повністю при діагностуванні на ранньому етапі, що обумовлює виняткову важливість регулярного скринінгу.

Фактори ризику колоректального раку:

– вік пацієнта (45-50 років)

– особливості харчування (дієта з низьким рівнем клітковини та високим вмістом тваринних жирів та цукру)

– генетичний фактор (дифузний сімейний поліпоз, синдром Гарднера -Тернера, синдром Пейтца-Єгерса..)

– наявність аденом товстої кишки

– неспецифічний виразковий коліт(НЯК), хвороба Крона у пацієнтів, які хворіють більше 8 років

– наявність колоректального раку у родичів (особливо першої лінії)

– раніше перенесений рак жіночих статевих органів

– сидячий спосіб життя, тютюнопаління, вживання алкоголю

Симптомами, найбільш характерними для колоректального раку є кишкові кровотечі, порушення випорожнення, тенезми, болі в животі. Кишкова кровотеча, домішки крові у випорожненнях або наявність прихованої крові визначаються у всіх пацієнтів з раком товстої кишки.

Чи можна цьому запобігти? – ТАК.

Одним з найважливіших методів профілактики є скринінг. В багатьох країнах проведення скринінгу раку товстої кишки рекомендують після досягнення 45-50 років.

Скринінг – це комплекс обстежень, який направлений на раннє виявлення колоректального раку при відсутності симптомів захворювання.
Існують різні методи скринінгу, основні з яких описані нижче. Щоб визначити, який варіант є для Вас найбільш доцільним, проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

FOBT (Фекальний окультний тест на приховану кров) або FIT (Фекальний імунохімічний тест), або Комбінований фекальний FIT і тест на ДНК маркери.

Один раз на рік або один раз на два роки.

FOBT (Фекальний окультний тест на приховану кров) – основний скрініговий метод, рекомендований в Європейському союзі. Існує два типи – стандартний гваяковий FOBT (Або gFOBT) і новіший FIT – Фекальний імунохімічний тест (або iFOBT). Тести виявляють наявність прихованої крові в калі, яка невидима неозброєним оком. Обидва види тестів широко застосовуються, завдяки чому смертельні випадки захворювань раку товстої кишки зменшилися. З плином часу, поступово gFOBT тест замінюється на FIT згідно останніх директив Європейського союзу (ЄС). FIT тест більш точний і на відміну від FOBT тесту може виявити поліпи що кровоточать.
Остання розробка FIT тесту включає в себе його сполучність з іншими тестами на ДНК маркери. цей новий мульті-таргетний тест є дороговартісним і для нього вимагається повна проба калу, але він більшою мірою здатний виявити наявність поліпів, ніж gFOBT або FIT тести
Колоноскопія

Один раз кожні 10 років

Якщо результати інших скринінг-тестів позитивні,

то зазвичай лікар призначає пацієнтові колоноскопію для

фінальної діагностики і видалення різних поліпів.

Тест являє собою обстеження прямої кишки і всього

кишечника за допомогою гнучкого колоноскопу який вводиться в пряму і товсту кишку з нагнітанням повітря, щоб лікар мав можливість більш якісно оглянути слизову оболонку товстої кишки. Під час колоноскопії є можливість видалити всі поліпи в товстій і прямій кишці.

Діагноз

Якщо після скринінгу або діагностичного тесту існує підозра на рак товстої кишки, то зазвичай береться матеріал на біопсію. Лікар проводить забір невеликої ділянки тканини за допомогою спеціального інструменту і відправляє пробу в лабораторію, де патолог (лікар по діагностиці раку та інших захворювань) досліджує її під мікроскопом. Єдиним способом отримання точного діагнозу є мікроскопічне дослідження.

Лікування раку товстої кишки високоефективно,

якщо захворювання було діагностовано

на ранньому етапі!